Vítejte v kapucínské hrobce

Pod kapucínským kostelem Nalezení svatého Kříže se nachází hrobka, která v letech 1656–1784 sloužila k pohřbívání bratří a dobrodinců řádu.

Důmyslný systém ventilace, díky kterému byla krypta po staletí odvětrávaná, zapříčinil přirozenou mumifikaci těl zemřelých. Místo posledního odpočinku zde našlo více než 150 kapucínů a kolem padesáti dobrodinců.

ZPH hrobka 09
Foto: Zuzana Hrivňáková Píšková

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu. Nicméně i ona sama – jako místo otevřené veřejnosti – má svou bohatou historii. Návštěvníci sem přicházejí už více než 140 let.

Dodnes nepřestává přitahovat prostá forma, jakou kapucíni své zemřelé provázeli na jejich poslední cestě. Fascinující je rovněž příběh slavného velitele pandurů Františka barona Trencka, který se na konci svého bouřlivého a nevázaného života stal kajícníkem a přál si být pohřben na holou zem jako kapucíni. 

Podzemí kostela také vypravuje o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří si přáli je následovat i na místo posledního odpočinku. A možná že se i oni za života učili „umění dobré smrti“, inspirováni obrazy, jaké předkládá výstava unikátních barokních fresek Ars Moriendi.

Otevírací doba kapucínské hrobky

S výjimkou Vánoc a Velikonoc je kapucínská hrobka pro vás otevřena denně po celý rok. U pokladny nabízíme tištěného průvodce, který vás seznámí s historií a upozorní na důležité body, které byste neměli minout. Pro děti máme speciálního kapucínského průvodce. Délka prohlídky odvisí od každého návštěvníka a je limitována pouze otevírací dobou. Před návštěvou hrobky si prosím přečtěte Návštěvní řád.

1. dubna–31. října
pondělí–sobota: 9–12 13–18 h
neděle: 11–17 h

1. listopadu–31. března
pondělí–sobota: 10–16 h
neděle: 11–16.30 h

Poslední návštěva hrobky je možná 30 minut před uzavřením (respektive 30 minut před začátkem polední pauzy). Děkujeme za pochopení.

Hrobka je zavřená během dvou největších křesťanských svátků, Velikonoc a Vánoc:
10.–12. dubna 2020
24.–26. prosince 2020, 1. ledna 2021

Běžné vstupné

základní: 80 Kč
děti, studenti do 26 let, senioři, ZTP: 40 Kč
rodinné (dva dospělí s dětmi): 170 Kč
zdarma: děti do 6 let, pedagogický doprovod školních tříd
povolení k fotografování: 30 Kč

Vstupné skupinových komentovaných prohlídek

Skupinám (10 a více lidí) nabízíme komentovanou prohlídku hrobky v češtině. Více najdete zde.

základní: 90 Kč
děti, studenti do 26 let, senioři, ZTP: 50 Kč
rodinné (dva dospělí s dětmi): 180 Kč
zdarma: děti do 6 let, pedagogický doprovod školních tříd

Těšíme se na vaši návštěvu.

Komentované prohlídky hrobky pro skupiny a školní třídy

Skupinám s 10 a více lidmi nabízíme komentovanou prohlídku v češtině, délka cca 40 minut.

Do konce roku 2020 nebude možné dělat komentované prohlídky kostela. Děkujeme za pochopení.

Komentovanou prohlídku si můžete objednat velmi jednoduše

Kontaktní člověk:*
Telefon:*
E-mail:*
Odkud k nám přijedete (město):*
Skupina je:*
Počet lidí ve skupině:*
Datum a hodina návštěvy:*
Vaše vzkazy, dotazy, přání

Nebo emailem (hrobka@kapucini.cz) či telefonicky (511 140 053), nejlépe několik pracovních dnů předem. S výjimkou nedělí, kdy neprovádíme, se vám pokusíme v rámci možností vyjít vstříc.

Vstupné

základní: 90 Kč
děti, studenti do 26 let, senioři, ZTP: 50 Kč
rodinné (dva dospělí s dětmi): 180 Kč
zdarma: děti do 6 let, pedagogický doprovod školních tříd

Pokud si u nás objednáte komentovanou prohlídku, ale nebude se jí moci zúčastnit, neprodleně nás prosím o tom informujte, abychom váš termín mohli nabídnout dalším zájemcům.

Objednávka pro skupinu bez komentáře

I v případě, že o komentovanou prohlídku nemáte zájem, je zapotřebí, abyste nám návštěvu své skupiny nahlásili předem. Kapucínská hrobka může najednou pojmout jen omezené množství návštěvníků, a vy se tak vyhnete zbytečnému čekání.

Kontaktní člověk:*
Telefon:*
E-mail:*
Odkud k nám přijedete (město):*
Skupina je:
Počet lidí ve skupině:*
Datum a hodina návštěvy:*
Vaše vzkazy, dotazy, přání

Těšíme se na vaši návštěvu.

Kde nás najdete a kontakty

Vstup do kapucínské hrobky se nachází mezi kapucínským kostelem Nalezení svatého Kříže a sousedním domem. Je to úzká ulička, která vás dovede až na rajský dvorek s kašnou. Zde najdete pokladnu a za ní pak vstup do samotné hrobky. Těšíme se na vaši návštěvu.

mapa vstup 1

Adresa: Klášter kapucínů, Kapucínské nám. 5, 602 00 Brno
Telefon: 511 140 053
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kapucínskou hrobku v Brně provozuje: Provincie kapucínů v ČR, Loretánské nám. 99/6, 118 00 Praha 1, IČ: 00406465, DIČ: CZ00406465

Jak se k nám dostanete

Velmi snadno. Kapucínská hrobka je asi pět minut chůze od hlavního vlakového nádraží. Stačí přejít na ulici Masarykova a první odbočkou vlevo se vydat na Kapucínské náměstí.

Parkování poblíž kapucínské hrobky

Auta: Nejbližší parkoviště je na ulici Benešova (u autobusového nádraží naproti hotelu Grand, mapa) nebo na ulici Nádražní (vedle budovy České pošty, mapa), obojí je asi 10 minut chůze od hrobky.

Autobusy: Jedna možnost je u Janáčkova divadla (ulice Rooseveltova, mapa), druhá na ulici Joštova (vedle WC, místo pro dva busy, smí se parkovat pouze hodinu, mapa), obě místa jsou kolem 10 minut chůze od hrobky.

Váš názor nás zajímá

Rádi bychom od vás, návštěvníků kapucínské hrobky, získali zpětnou vazbu.

Kapucínská hrobka od loňského roku prochází postupnou proměnou expozic, nově nabízíme skupinám komentované prohlídky, máme nové internetové stránky, rozšířili jsme otevírací dobu, prodáváme nové pohlednice atd.

Rádi bychom se na svou práci podívali vašima očima a inspirovali se k dalším zlepšením. Budeme velmi rádi, když si najdete pár minut a vyplníte tento náš dotazník. Děkujeme.

Co se vám u nás líbilo?
Co se vám u nás naopak nelíbilo?
Doporučili byste návštěvu kapucínské hrobky svým přátelům?
Kolikrát jste kapucínskou hrobku navštívili?
Jste:
Jaký je váš věk?
V jakém městě / obci bydlíte?

Tento formulář je anonymní. Pokud se nás však budete chtít na něco konkrétního zeptat, neváhejte nás prosím kontaktovat na emailu hrobka@kapucini.cz.