Dvorek 2017 6 150Kapucínská hrobka v novém hávu

V horkých letních dnech je příjemné se zchladit… zároveň se u nás můžete ponořit do příběhů, které najdete v hrobce.

Máme pro vás i další příjemné překvapení. Koncem června byla totiž dokončena oprava fasády zadní části kostela a přilehlých klášterních budov, kde se nachází vchod do kapucínské hrobky. Máme také restaurované rámy oken, mříže, lampy a další kovové prvky. Krásně to tady prokouklo.

Dvorek 2017 6 485 1

Většina Brňanů zná náš kostel především z přední strany, kde se na průčelí nachází mozaika se svatým Františkem. Takto vypadá jeho zadní, dnes už opravená část (viz níže). Velké okno uprostřed vede do choru, kde se bratři každý den scházejí k modlitbě, a přímo pod nimi je stará kaple s rakví slavného velitele pandurů, Františka barona Trencka

Dvorek 2017 6 485 2

A toto už je okno do oné kaple, která byla posvěcena už v roce 1656. Zatímco kapli spolu s hrobkou bratři veřejnosti zpřístupnili už kolem roku 1925, na dvorek, který se rozkládá za zadní části kostela, mohli lidé vstoupit až v roce 1998. Vedle stromů a květin je zdoben rovněž kašnou známého akademického sochaře Otmara Olivy.

Dvorek 2017 6 485 3

Při návštěvě hrobky však přece jen ještě na lešení narazíte. Jde však o ochranné lešení, které se týká sousedního domu. Tato stavba, jíž se říká nadační dům Valentina Falkensteinera, má totiž střechu v havarijním stavu a její konstrukce se ukázala jako nestabilní. Rozhodně se tímto lešením nenechte zmást. Kapucínská hrobka je opravdu otevřená :-).

 Dvorek 2017 6 485 4

[24. června 2017]