Knihovna 150 02Připomínáme si 270. výročí úmrtí Františka Trencka

V pátek 4. října 2019 to bude přesně 270 let, kdy slavný velitel pandurů doplul bouřemi života do vytouženého přístavu. Co pro vás chystáme?

Zádušní mše svatá

V pátek 4. října 2019 bude v kapucínském kostele sloužena za barona Trencka zádušní mše svatá. Přítomni budou také panduři z chorvatské Požegy; v tomto městě František Trenck studoval. Nedaleko se nachází obec Trenkovo, v níž dodnes stojí jeho zámek.

Výstava Baron Trenck: Nová tvář legendy

V gotickém sále hradu Špilberk můžete od 3. října 2019 až do konce roku shlédnout výsledky průzkumu mezioborového týmu brněnských specialistů, a to mj. s plakat vystavavyužitím 3D technologií. „Před vašimi zraky tak ožijí bezmála 300 let staré scény ze slavného špilberského vězení.“ » podrobnosti

Speciální komentované prohlídky hrobky

Na listopad pro vás chystáme speciální komentované prohlídky, které vám co nejvíc přiblíží osobnost Františka Trencka i jeho vztah ke zdejším kapucínům. Velmi zajímavou kapitolou, se kterou vás seznámíme, je Trenckův posmrtný pobyt v klášterním sklepení. Nečekejte však žádnou duchařinu. Máme pro vás připravený koncentrát toho nejzajímavějšího, co se nám zatím podařilo ohledně osudu Trenkových ostatků zjistit.

Beseda s doc. RNDr. Petrou Urbanovou, Ph. D.

V prosinci proběhne beseda s doc. Petrou Urbanovou, která nám přiblíží nejen výsledky, ale i samotnou práci antropologického týmu, jenž po tři roky zkoumal ostatky barona Trencka. Besedu doplní povídání naší kolegyně Dagmar Smolíkové o tom, jak baron Trenck způsobil, že se kapucínské pohřebiště stalo místem navštěvovaným turisty.

Program budeme postupně upřesňovat.

[16. září 2019]