Vítejte v kapucínské hrobce

Pod kapucínským kostelem Nalezení svatého Kříže se nachází hrobka, která v letech 1656–1784 sloužila k pohřbívání bratří a dobrodinců řádu.

Důmyslný systém ventilace, díky kterému byla krypta po staletí odvětrávaná, zapříčinil přirozenou mumifikaci těl zemřelých. Místo posledního odpočinku zde našlo více než 150 kapucínů a kolem padesáti dobrodinců.

ZPH hrobka 09
Foto: Zuzana Hrivňáková Píšková

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu. Nicméně i ona sama – jako místo otevřené veřejnosti – má svou bohatou historii. Návštěvníci sem přicházejí už více než 140 let.

Dodnes nepřestává přitahovat prostá forma, jakou kapucíni své zemřelé provázeli na jejich poslední cestě. Fascinující je rovněž příběh slavného velitele pandurů Františka barona Trencka, který se na konci svého bouřlivého a nevázaného života stal kajícníkem a přál si být pohřben na holou zem jako kapucíni.

Podzemí kostela také vypravuje o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří si přáli je následovat i na místo posledního odpočinku. A možná že se i oni za života učili „umění dobré smrti“, inspirováni obrazy, jaké předkládá výstava unikátních barokních fresek Ars Moriendi.