Balzam 150Kapucínský balzám

V Kapucínské hrobce si nyní můžete koupit tinkturu vyrobenou podle prastaré kapucínské receptury z doby Rudolfa II. 

O některých přírodních produktech lze říci, že jsou prověřeny časem. V případě Kapucínského balzámu jde o čas úctyhodně dlouhý: vyráběl se od poloviny 18. století až do roku 1950. Nyní, po sedmdesátileté pauze, tajná receptura opět ožívá a proměněna v tinkturu se vrací na trh.

Výroba balzámu byla spojena s hradčanskou klášterní lékárnou (1680–1822), dokázala se však prosadit i po jejím zrušení. Tinktura se užívala při žaludečních křečích, při bolestech zubů, ale účinkovala rovněž při hojení ran a pomáhala od bolesti svalů a kloubů. Balzám měl takový věhlas, že jej bratři prodávali nejen v hradčanském klášteře a i v jiných kapucínských konventech v Čechách a na Moravě. Od druhé poloviny 19. století jej dokonce vyváželi i do zahraničí: Německa, Polska, Belgie, Irska a USA. Za II. světové války výroba značně utrpěla a s likvidací klášterů komunisty v roce 1950 definitivně skončila.

Balzam 485 

„Tradice výroby kapek se přerušila. Tajná receptura se musela pečlivě uschovat, aby nedošlo k odcizení nebo zneužití. Kapky zmizely z lékárenských pultů a pomalu upadaly v zapomenutí. A my s úctou k našim vynalézavým bratřím a s nadějí, že budou účinné i nadále, jsme jim pomohli po dlouhé odmlce vykouknout opět na svět. Velkou měrou se o to zasloužil můj předchůdce, bratr Bonaventura, který toto blahodárné dílo započal,“ říká bratr Dismas Tomaštík, provinciál řádu kapucínů.

Balzam 2 485 

Kapucínský balzám byl oblíbeným prostředkem pro vnitřní i zevní použití a koupit ho můžete jak u nás na pokladně hrobky, tak u kolegů na pražské Loretě.


Kapucínský balzám. Bylinné kapky, 50 ml. Složení: alkohol 80%, čištěná voda, extrakty ze stromů a bylin. Dávkování: 10 kapek denně. Množství je možné rozdělit do dvou dávek. Odměřené množství je možné nakapat na lžičku, do sklenice s vodou nebo na kostku cukru (vnitřní užití). Vnější užití: potření postiženého místa. Obsah alkoholu: 80%.