AdventTrenckův kalich

Po Františku Trenckovi, pohřbeném u nás v hrobce, se dochovalo doslova jen pár autentických památek. O to víc nás těší, že jednu z nich vám můžeme nyní ukázat.

Letos uplyne 150 let od přepohřbení ostatků barona Franze Trencka do kaple pod kostelem Nalezení svatého Kříže. U příležitosti tohoto výročí můžete v Kapucínské hrobce vidět ojedinělou památku na tohoto slavného válečníka – rokokový mešní kalich z vlastnictví Římskokatolické farnosti Kolín. A co má tento Kalich 150 257liturgický předmět společného s velitelem pandurů?

Pohár nechal vyrobit sám baron Trenck a daroval jej městu Kolín. Právě tam totiž během podzimu 1744 utrpěl velmi vážné zranění a jen zázrakem nepřišel o život. Svou vděčnost pak vyjádřil prostřednictvím vzácného daru, bohatě zdobeného kalicha z pozlaceného stříbra. K vidění u nás bude do konce tohoto roku. Vedle ostatků svého zadavatele se objeví vůbec poprvé ve své historii; své trvalé místo má v chrámové klenotnici kostela sv. Bartoloměje v Kolíně.

Chcete si příběh Trenckova kalichu vyslechnout v rámci komentované prohlídky? Rezervujte si vstupenky na sobotu 23. července 2022; prohlídka začíná ve 14 h.

[30. června 2022]