AdventTrenckův kalich

Po Františku Trenckovi, pohřbeném u nás v hrobce, se dochovalo doslova jen pár autentických památek. O to víc nás těší, že jednu z nich vám můžeme nyní ukázat.

Letos uplyne 150 let od přepohřbení ostatků barona Franze Trencka do kaple pod kostelem Nalezení svatého Kříže. U příležitosti tohoto výročí můžete v Kapucínské hrobce vidět ojedinělou památku na tohoto slavného válečníka – rokokový mešní kalich z vlastnictví Římskokatolické farnosti Kolín. A co má tento Kalich 150 257liturgický předmět společného s velitelem pandurů?

Pohár nechal vyrobit sám baron Trenck a daroval jej městu Kolín. Právě tam totiž během podzimu 1744 utrpěl velmi vážné zranění a jen zázrakem nepřišel o život. Svou vděčnost pak vyjádřil prostřednictvím vzácného daru, bohatě zdobeného kalicha z pozlaceného stříbra. K vidění u nás bude do konce tohoto roku. Vedle ostatků svého zadavatele se objeví vůbec poprvé ve své historii; své trvalé místo má v chrámové klenotnici kostela sv. Bartoloměje v Kolíně.

Chcete vidět Trenckův kalich při mši? Máte jedinečnou příležitost a to přímo 4. 10. 2022, kdy si připomínáme svátek sv. Františka z Assisi. V 17 hod. poběhne v našem kostele mše, při níž bude použit právě tento kalich. Mši bude celebrovat provinciál našeho řádu, br. Dismas.